Deri İthalatı ?

Deri Ithalati 1

 

Deri ithalatı ülkemizde yaygın olarak tercih edilen ticari işlemlerin başında gelir. Ülkemizde her ne kadar deri üretimi yüksek seviyede olsa da deri ürünlere yönelik fazlaca ilgi olduğu için ürünlerin üretiminde ihtiyaç duyulan derileri ithal edilmesi gerekir. Ülkemizde ayrıca deriden imal edilen birçok ürünün olması ve bunların daha sonrasında ihraç edilmesi de deri ithalatını artırmaktadır.

Genel olarak deri ihtiyacınız olduğunda ise yapmanız gereken, ülkemizde deri ithalatı yapan ve sizlere bu ürünlerin teminini sağlayan firmaları tercih etmek ve onlardan destek almaktır.

Deri İthalatı Gümrük Vergisi

Deri ithalatı gümrük vergisi mutlaka bilinmesi gereken önemli bir konudur. Hem deri ithalatı yapan hem de ürünleri, deri ithalat firmalarından ürünleri temin eden kişilerin, bu süreci bilmesi gerekir. Ülkemizde uygulanan İthalat Rejimi Kararı’na göre konfeksiyon, tekstil ve deri gibi ürünler için %8 ile %35 arasında değişen ek gümrük vergisi getirilmiştir. Yani halihazırda uygulanan gümrük vergisine ek olarak firmalara vergi uygulaması yapılır. Bu da sonuç olarak ürünlerin ülkeye ithalatının daha yüksek maliyetlerle yapılmasına yol açmıştır.

Deri ithalatı son derece önemli ve gerekli olduğu için ve uygulanan gümrük vergisinin fazla olmasından dolayı zaman zaman çeşitli sıkıntılar yaşansa da ürünlerin kullanımının gerekliliğinden dolayı ne yazık ki ürünler yüksek fiyatlı olabilmektedir

Deri ithalati

Deri İthalatı Yapan Ülkeler

Ülkemizde deri ithalatı yapılan ülkeler oldukça fazladır. Dünyanın her yerinden birçok ülkeden, ihtiyaç duyduğumuz derilerin ithalatını gerçekleştiriyoruz. Deri ithalatı en çok yapılan ülkeler; ABD, Hong Kong, Çin, Japonya, İtalya ve Fransa’dır. Bu ülkelerle karşılıklı zaten pek çok ticari mal için anlaşmalar vardır. Deri ithalatı da bu ticari mallardan biridir.

Deri İthalatı Yapan Firmalar

Deri ithalatı yapan firmalar ülkemizde oldukça fazladır. Bu firmalara ulaşarak, deri ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilir ve bu firmalardan ürünleri temin edebilirsiniz. Ürünlerin temin edilmesi noktasında herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız firma seçimine özen göstermeniz gerekir. Deri ithalatı yapan firmalar arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Öncelikle yasal olarak bu işi yapan ve kaydı olan firmaların seçilmesi gerekir. Ne yazık ki kaçak yollarla deri getiren firmaların varlığı da söz konusudur.
  • En iyi ve doğal derilerin ithalatını yapan firmaları tercih etmeniz gerekir.
  • Deri ithalatında özellikle güvenilir ve sorumluluk sahibi firmaların tercih edilmesi önemlidir.
  • Yüksek kalitedeki ürünleri getiren ve buna ek olarak uygun fiyatlı olan firmalarda tabi ki öncelikli tercihiniz olmalıdır.
  • Ürünlerle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşadığınızda sizlere mağduriyetinizi gidereceklerine yönelik garanti verebilmeleri yine önemli bir ayrıcalıktır.

Deri Fiyatları

İthal edilen derilerin fiyatı, ülkemizde işlenen ve üretilen derilere göre biraz daha yüksek olabilir. Bunun nedeni, derilerin ülkeye getirilirken yüksek vergilerle getirilmesidir. Türkiye’nin deri ithalatı fazla olduğu için bir noktada da fiyatlar dengelemektedir. İhtiyacınız olduğunda deri ithal etmek istediğinizde uygun fiyatlarla bunu yapmak için biraz araştırma yapmanız ve özellikle iyi firmalar aracılığıyla bu derilerin ithalatını yapmanız gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Deri ithalatı neden fazladır?

Deri ithalatının yüksek olmasının sebebi, ülkemizde üretilen derinin, talep edilen deri miktarı için yeterli olmamasıdır. Ayrıca bazı deriler, ülkemizde yetişen hayvan derilerinden elde edilmediği için de ithalat gereklidir.

İthal edilen derilere ne yapılır?

İthal edilen deriler, ülkemizde tesislerde işlenerek ürün üretiminde kullanılırken aynı zamanda bu üretim zincirinin halkası olan firmalara da satışları yapılır. Bazı üreticiler, ithal edilen ürünlerden imal ettikleri ürünleri tekrar yurtdışına ihraç eder.

Deri fiyatları neden bu kadar pahalıdır?

Deri fiyatları genel olarak pahalıdır çünkü hem doğal ve sınırlı sayıdadır hem de ithal edildiğinde çok yüksek gümrük vergileri ödendiği için, deri ithal eden firmalara maliyeti çok yüksektir. Kumaş türleri arasında en kıymetli olanlar deri bazlı ürünler olduğu için de doğal olarak fiyatlar yüksektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir