Vaketa Deri Nedir ?

Vaketa Deri Nedir

 

Vaketa deri sığır ve inek derisinden imal edilen, daha çok postal, kütüklük, hayvan koşumları ve saraciye gibi ürünlerde kullanılır. Orta ve hafif ağırlıkta olan bu deriler imla edilirken, bitkisel tabaklama yöntemi kullanılır. Özellikle dayanıklı ve uzun ömürlü cüzdan gibi eşyaların üretiminde tercih edilen bir deri türüdür. Yapılan işlemler neticesinde ürünün ömrü çok daha uzun olur. Özellikle yıpranmayan ve eskimeyen cüzdan isteyenler için vaketa deri çok tercih edilen bir üründür.

Vaketa Derinin Özellikleri

Vaketa deri nedir konusu kadar, bu derinin özellikleri de çok önemlidir. Ürünün çok fazla tercih edilmesinde ve bu kadar popüler olmasında, sahip olduğu özelliklerin büyük önem taşıdığını söyleyebiliriz. Derinin en önemli özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Doğal renklere sahip veya yine doğal yöntemlerle boyanmış derilerdir.
  • Kösele derilere göre çok daha yumuşak bir deridir.
  • El yapımı cüzdan üretiminde sıklıkla kullanılır.
  • Dana derilerinin, bitkisel tanenler kullanılarak tabaklanması ile üretilir. Kullanılan bitkisel tanenler genel olarak kestane, meşe özü, palamut ve mimoza bitkileridir.
  • Tamamen bitkisel tabaklama yöntemiyle üretildiği için çok daha fazla tercih edilen bir deri türüdür.
  • Tabaklama işlemlerinde kimyasal ürün kullanılmadığı için aynı zamanda en sağlıklı deri türlerinden biridir.

Vaketa Deri Nedir 1

Vaketa Deri Üretimi

Vaketa deri üretimi işlemlerinde öncelikle sığırdan elde edilen ham deriler, ıslatma ve yumuşatma işlemleri ile kaybettikleri nemi tekrar kazanabilir. Pervaneli teknelerde gerçekleştirilen bu işlemin ardından, deriler, kireçlik ve kiderme işlemlerine alınır. İşlem sırasında derilere, zırnık ve kireç kimyasalları verilerek derinin yüzeyindeki kılların uzaklaştırılması sağlanır. Daha sonrasında deriler, deri işleme dolaplarına alınarak kireçlerden arınması sağlanır.

Kireçlerinden arındırılan derilere, bitkisel tabaklama maddeleri uygulanması için meşe palamudu uygulanır. Bu işlem üç kez tekrarlandıktan sonra tabaklanan deriler dolaptan çıkarılır. Bu işlemlerin ardından tıraşlama işlemi yapılarak, derinin üzerindeki fazla atıklar sıyrılır. Birkaç önemli işlemlerin ardından da vaketa deri kullanıma hazır hale getirilir.

Vaketa Derinin Kullanıldığı Yerler

Vaketa deri, aksesuar ürünlerinin üretimi için kullanılan en önemli ürünlerin başında gelir. Deri cüzdanlar, çantalar, kemer, bavul ve telefon kılıfları bunlar arasında yer alır. Derinin orijinal hali ten rengindedir. Kullanılacağı alanlara göre ten rengi veya renklendirilerek kullanılabilir. Göz alıcı ve çok etkili renklere boyanarak, oldukça şık parçalar üretilebilir. Vaketa deriler, krom gibi kimyasal maddeler kullanılarak tabaklama yapılmadığından, lifleri çok daha sıkıdır. Bu özellikleri sayesinde çok daha uzun ömürlü ürünlerdir.

El yapımı, vaketa deriden üretilen bir cüzdanı uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sağlığınız için herhangi bir tehlike barındırmadığı için de her türlü aksesuarda rahatlıkla kullanılabilen özel bir deri türü olduğunu ifade edebiliriz. Vaketa deri satışı sayesinde, bu derilerin çeşitli alanlarda kullanılması sağlanır.

Vaketa Deri Fiyatları

Vaketa derilerin fiyatları ürünün rengine ve genel olarak boyutlarına göre değişiklik gösterir. Ürün doğal olduğu için ayrıca çok kıymetli diyebiliriz. Özellikle vaketa deriden üretilen ürünlerin, fiyatları biraz yüksek gelebilir. Vaketa deri fiyatları her ne kadar yüksek olsa da uzun yıllar kullanılabildiği için aynı zamanda avantajlı ürünler olduğunu ifade edebiliriz. daha detaylı bilgi almak için vaketa deri üreticileri ile görüşebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Vaketa deri nerelerde kullanılır?

Vaketa deri sağlıklı bir deri türü olduğu için başta aksesuarlar olmak üzere her alanda kullanılabilir. En çok tercih edilen kullanım alanı ise el yapımı cüzdanlardır.

Vaketa deri sağlıklı mı?

Vaketa derilerin tabaklanmasında asla kimyasal ürün kullanılmadığı için çok sağlıklı bir deri türüdür. Deriler doğal yöntemlerle tabaklandığında her zaman insan sağlığı için zararsız bir ürün haline gelir.

Vaketa derinin en önemli özelliği nedir?

Vaketa derilerinin birçok önemli özelliği vardır. Bunlardan en önemlisi de doğal olarak tabaklandığından tamamen insan sağlığı için zararsızdır. Bunlara ek olarak çok dayanıklı ve güçlü olmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir